FAQ - časté dotazy

na většinu dotazů najdete odpověď v rubrice Jak na to?, nebo na stránkách FAQ WWFF. Relativně časté dotazy ohledně OKFF, které nejsou na webu OKFF, najdete níže, pokud ne, napište OK1VEI (Kontakty).


Dotaz: V rámci aktivací GMA bývám občas i v chráněné oblasti OKFF, deníky nahrávám na GMA - mám i někam poslat/nahrát dením na OKFF?

Odpověď: Ano, aby lovcům QSO platilo, je nutné deník poslat také do programu OKFF. Návod jak je na https://okff.cz/gma .


Dotaz: V novém seznamu OKFF jsou teď na Housině jsou dvě FF, vypadají identicky a každá má jiné číslo. Je to v pořádku?

Odpověď: Ano, je - je tam PP a EVL. U nás běží dlouhou dobu ochrana přírody se členěním NP, CHKO, BR, NPP, NPR, PR a PP. Nově vzniklo (v roce 2000) celoevropské členění Natura 2000 - PO (pračí oblasti) a EVL (Evropsky významná lokalita), které u nás zahrnuje nové i stávající oblasti. Stávající oblasti jsou zahrnuty buď v původních či rozšířených hranicích, nebo pouze částí (výjimečně) a nebo zahrnují více stávajících oblastí dohromady. Většina národních organizací WWFF přidala tyto oblasti do svého programu a tak je postupně přidáváme také.


Dotaz: V seznamu OKFF jsem nenašel číslo reference pro přírodní park Radeč. Buď tam nepatří, nebo se na něj zapomnělo.

Odpověď: Přírodní parky jsou vyhlašovány kvůli ochraně přírody pro lidi k rekreaci a ne pro ochranu jedinečné přírodní lokality. Přírodní park může na svém území vyhlásit i malá obec, není spravován AOPK, ale zřizovatelem a tak stupeň ochrany je jen na vůli zřizovatele. Proto Přírodní parky (neplést s PP - přírodní památka) nejsou a nebudou součástí programu WWFF/OKFF.


Dotaz: Poslední OKFF na které jsem byl, jsem nedokončil, vrátil jsem se včera a udělal další řadu QSO. Jen mě volají známé značky a tak mám spoustu spojení za oba dva dny od stejných HAMů, je to problém nebo nikoliv ?

Odpověď: Problém to není, jde o počet spojení - tzv. tupláky (opakovaná spojení) se nevyřazují.


Dotaz: Je dnes nějaký contest ? Při poslední aktivaci jsem měl velké rušení od závodících stanic.

Odpověď: Každý den je nějaký závod, který většinou ani nezaregistrujeme - lokální či má málo účastníků. Pak jsou tzv velké - víkendové závody (nejčastěji národní), které trvají 24 hodin a začínají v sobotu po poledni - nejčastější je So 12z - Ne 12Z(UT). Nejvíc účastníků bývá v závodech CQ WW, které trvají 48hodin (So 00:00Z - Ne 23:59Z), ale ty jsou jen jedním druhem provozu. Co vás v nejbližších dnech čeká najdete v WA7BNM Contest Calendar .IMG20230313173520